Rząd i NBP dostali właśnie złą wiadomość Rynek nie ma wątpliwości

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Po emocjonującej środowej sesji, która przyniosła wyraźne umocnienie polskiego złotego, nastąpiło wczorajsze delikatne odreagowanie i konsolidacja, która utrzymuje się do dzisiejszego poranka. Dwie nieudane próby trwalszego wybicia oporu przy 1,0350, doprowadziły do cofnięcia się notowań EURUSD poniżej 1,03.

FED podnosi stopy procentowe o 0,75% Wczoraj zgodnie z oczekiwaniami FED podniósł… Już obecnie złoty stracił około groszy – ale może dalej słabnąć, jeżeli bank centralny będzie wciąż mówił o bliskim końcu podwyżek stóp. Z kolei słaby złoty może zmusić bank centralny do dalszych podwyżek. Bartosz Sawicki, analityk cinkciarz.pl, zwraca uwagę na jeszcze inne zjawisko – ograniczenie dostaw rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej sprawia, że strefie euro coraz głębiej zagląda w oczy widmo kryzysu energetycznego.

kursy walut prognozy

Taki sam problem jak z dolarem analitycy mają z frankiem. Obecnie prognoza taka wygląda bardzo optymistycznie i obarczona jest wysokim ryzykiem. Jest to zatem kolejny miesiąc, w którym obserwujemy stopniowe przesuwanie się rynkowego konsensu w górę, co sygnalizuje postępującą utratę wiary w polską walutę. Rok temu większość prognoz zakładała, że rok 2022 zakończymy z euro nie droższym niż 4,33 zł. We wrześniu była mowa o 4,39 zł, w październiku o 4,45 zł, a po listopadzie już 4,55 zł. Teraz konsens leży na poziomie 4,65 zł, który – historycznie rzecz biorąc – sygnalizuje bardzo daleko posuniętą słabość polskiej waluty.

Giełda próbuje odrabiać straty po słabym początku tygodnia. Wydarzenia w USA mogą jednak utrudniać dalsze wzrosty

Polska waluta ma dzisiaj wyraźnie słabszy dzień. Dzisiejsze zmiany stóp procentowych za Oceanem pokażą nam, jak będą kształtowały się kolejne. Odwrót od złotego Po bardzo dobrym półtora brexit nastąpi na 31 października, pomimo pm niepodpisane żądanie opóźnienia tygodnia dla złotego rozpoczęła… Sawicki uważa, że położenie euro nie będzie zapewne ulegać wyraźnej poprawie, ale rażący kontrast z atrakcyjnością dolara może słabnąć.

kursy walut prognozy

Prognoza analityków Ebury na koniec 2022 roku zakłada spadek pary USD/PLN do ceny 4,30 zł, która ostatni raz była na przełomie maja i czerwca br. Wpływ na dolara amerykańskiego będą miały kolejne decyzje podejmowane przez Fed. W minioną środę wyniosła ona 75 pb i podniosła stopy do 2,25-2,5%. Taki sam problem jak z dolarem analitycy mają wobec franka szwajcarskiego. Helwecka waluta przez ostatni rok na przekór wszelkim prognozom umacniała się względem euro, w lipcu pokonując parytet 1 do 1. Tymczasem rynkowy konsensus cały czas zakłada, że w kolejnych kwartałach jedno euro będzie warte więcej od jednego franka.

Straty biznesu Allegro w Czechach i Ukrainie cztery razy większe niż rok temu

– To fatalna mieszanka wybuchowa, która powoduje odwrót od rynków wschodzących przy jednoczesnym przyciąganiu kapitału do dolara – wyjaśnia ekspert CMC Markets. W rezultacie dolar umacnia się wobec innych walut. Słabość euro to przede wszystkim pokłosie kryzysu gazowego. W ostatnich tygodniach wzrosły obawy, że Gazprom całkiem wyłączy gazociąg Nord Stream 1, co prawdopodobnie skończyłoby się racjonowaniem gazu i recesją. Ma za zadanie zdusić rekordowy wzrost cen – według Eurostatu inflacja HICP w strefie euro wyniosła w czerwcu 8,6 proc.

Jak wskazuje “Bloomberg”, wygląda na to, że polski złoty, czeska korona i węgierski forint, już poważnie osłabione z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, teraz otrzymają kolejny cios. Gromadzone przez agencję dane wskazują, że gorsze od naszego regionu prognozy wśród walut krajów rozwijających się mają tylko rosyjski nasdaqaapl rubel i turecka lira. Już teraz w środę 11 sierpnia kurs funta szterlinga wobec polskiego złotego czyli para GBP/PLN oscyluje już na zakresie 5,54 – 5,53 PLN – co oznacza, że rynek walczy na wsparciu. W tym tygodniu na rynku jest dużo optymizmu wniesionego przez dane o inflacji z USA, o których pisałem wczoraj.

Decydującą rolę odegrało jednak załamanie cen benzyny. Dalszy spadek wskaźnika inflacji będzie więc prawdopodobnie powolny. Główna para walutowa EUR/USD w najbliższym czasie pozostanie pod dominacją wydarzeń w USA, podkreślają eksperci z ING Banku. Jednocześnie bardziej hawkish forex restrykcyjna polityka monetarna i utrzymujący się… Globalne aktywa obarczone ryzykiem odnotowały wczoraj mocne wzrosty po słabszym od oczekiwań lipcowym CPI w USA. Inwestorzy odczytali te dane jako dowód na spowolnienie przez Fed kampanii zacieśniania…

Zagrożeniem dla euro jest rekordowa inflacja i ryzyko odcięcia od surowców energetycznych z Rosji. Sytuację pogarsza to, że bank jest już bardzo spóźniony z podnoszeniem stóp procentowych; do lipca nie zdecydował lexatrade się na ani jeden ruch w górę. Skala kolejnych podwyżek – drugiej należy się spodziewać we wrześniu – stoi pod dużym znakiem zapytania. Po raz ostatni CHF kosztował mniej niż 4 zł w lutym 2020 r.

Średni kurs kupna i sprzedaży euro Ekantor.pl

Większa aprecjacja naszej waluty nie jest też spodziewana w 2023 r. Obserwujemy coraz wyższe szczyty i coraz wyżej położone dołki kursu euro do złotego. Zresztą już wcześniej złoty nie spisywał się najlepiej. Kurs euro systematycznie osiąga coraz wyższe poziomy. Poziom 3,80 zł za euro po raz ostatni widzieliśmy w kwietniu 2010 r.

Kurs dolara 9 sierpnia powyżej 4,6 zł

Mamy techniczną recesję, ale coraz więcej mówi się o miękkim lądowaniu. Ropa jeszcze w zeszłym tygodniu dawała nadzieję na wyraźną przecenę. Niestety wsparcie skutecznie zanegowało ten ruch i dzisiaj wracamy do rynku byków. Eurodolar również miał swoje momenty, ale ostatecznie nie był w stanie pokonać oporu przy 1,035 $.

Przełom na rynku ropy. To złe informacje dla Putina

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę kurs złotego, jak i innych walut z naszego regionu, poważnie się osłabił. I niestety, rynek nie ma dla rządu oraz NBP, którym umocnienie polskiej waluty byłoby na rękę, dobrych informacji. Sytuacja w naszej części świata, kryzys gospodarczy oraz energetyczny nie zachęcają inwestorów do kupowania polskich aktywów – przestrzega “Bloomberg”.

Ekonomiści. RPP nie podniesie stóp ponad 7 proc. Ale jest warunek

Jak na razie zdecydowano na pierwszą podwyżkę i to wyższą niż zakładał konsensus (50 pb, a prognozy mówiły o 25 pb). Nawet gdyby miały się one sprawdzić, to „zielony” na polskim rynku ma kosztować ponad 4 złote w całym horyzoncie prognozy. Jeszcze w czerwcowej edycji prognoz walutowych większość rynkowych analityków zakładała, że na koniec 2022 roku kurs złotego nie przekroczy poziomu 4,60 zł, by w przyszłym roku obniżyć się do 4,50 zł. Już wtedy nie był to scenariusz zbyt optymistyczny.

Related posts